امروز با بالکان

صوفیان مقدونیه

قلم سپید: مقدونیه یکی از جمهوری هایی است که در اثنای فروپاشی یوگسلاوی (۱۹۹۱) از آن جدا شد و استقلال خود را اعلام کرد.

در روز ۸ سپتامبر سال ۱۹۹۱ مردم مقدونیه با انجام یک همه‌پرسی و با ۷۴% رای موافق، کشورشان را به‌عنوان بخشی مستقل از یوگوسلاوی سابق اعلام کردند. اولین رئیس جمهور مقدونیه "کرو گلیگروف" نام داشت.

به هر صورت در پی عدم مخالفت جدی دولت یوگوسلاوی با موضوع استقلال مقدونیه، این کشور به طور کامل از نیروهای ارتش یوگوسلاوی تخلیه و به این ترتیب کشوری جدید بدون بروز تنش های جدی و دامنه دار در منطقه بالکان زاده شد.

نمایی از شهر اسکوپیه، پایتخت مقدونیه

جمعیت مقدونیه که در همسایگی با یونان قرار دارد، حداکثر ۳ میلیون نفر است که بخش قابل توجهی از آن را مسلمانان تشکیل می دهند.

با توجه به سوابق تاریخی این بخش از بالکان و یوگوسلاوی سابق و همچنین جمعیت قابل توجه مسلمانان ساکن در آن، آثار قابل توجه بسیاری در عرصه های تاریخی و فرهنگی این کشور که به گونه ای آشکار با فرهنگ اسلامی ارتباط می یابد، قابل مشاهده است.

حضور چشم گیر پیروان طریقت های صوفیه در کشورهای مختلف بالکان که از جمله آثار دوران چند صد ساله حکومت امپراطوری عثمانی بر این مناطق است، از دیگر مسائل قابل توجه کشورهای مختلف بالکان از دید مسلمانان و دوستداران فرهنگ و عرفان اسلامی به شمار می آید.

با توجه به ارادت پیروان این طریقت ها به امامان شیعه(ع) این گروه ها عمدتا به "علویان" شهرت دارند که البته در گذر ایام به گروه های مختلفی از جمله بکتاشیه، خلوتیه، رفاعیه، قادریه یا عناوینی از این دست منشعب شده اند.

تصاویر این پست به محل خانقاهی متعلق به "طریقت خلوتیه" در کشور مقدونیه تعلق دارد؛ البته قبلا درباره حضور قابل توجه صوفیان و طریقت های عرفانی در مناطق مختلف بالکان نوشته و یادآوری کرده بودم که به جهت عدم دسترسی این طریقت ها به منابع درجه اول اسلامی یا شیوخ واقعی، پیروان آنان عمدتا به انحراف کشیده شده اند (+)

خانقاه خلوتیه

نمایی از داخل خانقاه خلوتیه

نمایی دیگر از خانقاه طریقت خلوتیه

از جمله نکات قابل توجه درباره این طریقت ها، برگزاری مراسم و آئین های ویژه صوفیان از جمله حلقه ذکر و گاهی هم رقص سماع است.

طریقت خلوتیه شاخه ای از "سهروردیه" است که در خراسان ایران پدید آمده و رهبر فعلی آنان نیز شیخ علی پازاری است. پیروان این فرقه علاوه بر مقدونیه، در برخی شهرهای آلبانی و کوزوو نیز حضور دارند.

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

جنبش مقاومت صربستان (OTPOR)

قلم سپید: لابه لای اخبار بالکان، با خبر حضور تعدادی از مقامات رسمی صربستان در مراسم دهمین سالگرد تاسیس جنبش مقاومت (OTPOR) در صربستان مواجه شدم. حضور وزیر دفاع و تعدادی از مقامات صرب در نمایشگاهی که به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس این جنبش برگزار شده و دیدار اعضای آن با بوریس تادیچ، رئیس جمهور این کشور خبری قابل توجه می نمود.

بوریس تادیچ در دیدار اعضای OTPOR

 !OTPOR به معنای مقاومت، جنبشی دانشجویی در صربستان بود که با دریافت کمک های مالی خارجی به ویژه از آمریکا، حرکتی را علیه حکومت میلوشویچ ساماندهی کرد و این حرکت نهایتا در سال 2000 با سقوط حکومت میلوشویچ به نتیجه رسید.

حرکت مقاومت صربستان در اکتبر سال 1998 در واکنش به سکوت مقامات در خصوص قانون وقت مرتبط با رسانه ها و دانشگاه ها شکل گرفت و در ابتدا تحرکاتی را در دانشگاه های شهر بلگراد، پایتخت وقت یوگوسلاوی سابق ساماندهی نمود.

نشان جنبش مقاومت

پس از انجام عملیات بمباران ناتو و نابودی زیرساخت های حیاتی حکومت یوگوسلاوی سابق، اتپور (OTPOR) به طور رسمی فعالیت های خود را به فاز سیاسی برده و به طور مشخص تضعیف حکومت اسلوبودان میلوشویچ را در دستور کار خود قرار داد. از این پس فعالیت های این جنبش به صورت سراسری در گستره یوگوسلاوی سابق ساماندهی گشت.

در پی تشدید فعالیت های سیاسی جنبش مقاومت، پلیس یوگوسلاوی هر گونه فعالیت آن را ممنوع و غیرقانونی اعلام کرد و در نتیجه سرپیچی سردمداران این جریان از فرمان پلیس، بیش از 2000 تن از فعالان این جنبش دستگیر و روانه زندان های یوگوسلاوی شدند.

سپتامبر 2000 و در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یوگوسلاوی، جنبش مقاومت اصطلاح"Готов је"  به معنای "تمام است" را که مقصود اصلی آن پایان کار حکومت میلوشویچ بود به عنوان شعار خود برگزید که با اقبال عمومی در این کشور مواجه شد. این انتخابات سرنوشت یوگوسلاوی را متحول کرد.

تظاهرات دانشجویی علیه میلوشویچ

اعتراض شدید حزب دموکرات صربستان (DOS) به نتایج انتخابات 24 سپتامبر یوگوسلاوی، اولتیماتوم به دولت میلوشویچ و تصرف پارلمان یوگوسلاوی اتفاقات سریعی بود که در روز 5 اکتبر مقدمات سقوط حکومت میلوشویچ بر یوگوسلاوی را فراهم کرد.

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

تحلیل پایگاه اینترنتی B92

موضع جدید واشنگتن درباره ایران هنوز روشن نیست

قلم سپید: پایگاه اینترنتی شبکه رادیویی و تلوزیونی B92 با انتشار گزارشی تحلیلی - خبری ضمن بررسی آنچه دور جدید مناسبات ایران و آمریکا خوانده است، به تحلیل ابعاد مختلف ارسال نامه اخیر از سوی محمود احمدی نژاد به باراک اوباما پرداخته است.

در گزارش این پایگاه اینترنتی که با توجه به رویکردهای رفورمیستی از جمله رسانه های پرمخاطب منطقه بالکان محسوب می شود، می خوانیم: طی روزهای اخیر رسانه های ایرانی با انتشار اخبار و تحلیل های مختلف، نامه اخیر محمود احمدی نژاد به باراک اوباما را رخدادی مهم در عرصه مناسبات دو کشور خوانده اند که می تواند آغازگر دور جدیدی از مناسبات تهران - واشنگتن باشد.

 این گزارش تحلیلی می افزاید: احمدی نژاد از سال 1979 و زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، نخستین رئیس جمهوری است که انتخاب رئیس جمهور آمریکا را با ارسال پیامی به او تبریک می گوید و طبعا این مسئله پیامی مهم برای هر دو طرف این موضوع در بر دارد.

  

B92 با اشاره به انتظار رئیس جمهور کشورمان برای دریافت پاسخ همتای آمریکایی خود، ادامه می دهد: هر چند که برخی رسانه های ایرانی پیام تبریک احمدی نژاد به اوباما را به عنوان نقطه عطفی در مناسبات ایران و آمریکا دانسته اند، برخی رسانه های دیگر این کشور ، نامه رئیس جمهور کشورشان را اقدامی نه چندان مناسب توصیف کرده اند که می تواند ضعف تهران در مواجهه با واشنگتن را سبب شود.

در تحلیل این پایگاه اینترنتی صربی با اشاره به عدم اتخاذ موضع روشن از سوی رئیس جمهور جدید آمریکا درباره ایران، آمده است: هر چند که اوباما تا به امروز نخواسته موضع روشنی در خصوص سیاست کشورش در قبال جمهوری اسلامی ایران بگیرد اما در بخشی از سخنان خود اعلام کرد که فعالیت های هسته ای ایران برای ایالات متحده قابل قبول نخواهد بود.

 این گزارش همچنین با اشاره به سوابق روابط تهران - واشنگتن پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشورمان، اینگونه ادامه می یابد: روابط ایران و آمریکا طی سال های اخیر شرایط مناسبی نداشته و تنها بخشی از تیرگی این روابط و اختلافات شدید دو کشور به موضوع فعالیت های هسته ای ایران مربوط می شود که آمریکا بر انحراف این فعالیت ها از اهداف صلح آمیز تاکید داشته در حالی که تهران بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای اش تاکید می ورزد.

B92 با برجسته سازی موضع رژیم صهیونیستی در خصوص مسئله هسته ای ایران از طریق ذکر آن در سوتیتری جداگانه، می افزاید: در همین چارچوب باید توجه داشت که وزیر خارجه آمریکا نیز طی روزهای اخیر در تماسی تلفنی با جوزف بایدن، معاون باراک اوباما تداوم ایستادگی ایالات متحده در مقابل فعالیت های هسته ای ایران را خواستار شده است.

 تحلیل این پایگاه اینترنتی اینگونه پایان می یابد: هر چند که تماس تلفنی وزیر خارجه اسرائیل با بایدن، نخستین تماس رسمی دموکرات ها پس از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده اما بایدن پس از این تماس در گفتگو با وزیر دفاع اسرائیل و سردمداران برخی جریانات حزبی آن، به مذاکره و تبادل نظر پرداخته است.

لینک مطلب در خبرگزاری مهر (+)

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

/حلقه محاصره ژنرال تنگ تر شد/

شكار !

قلم سپید: تیتر اول روز گذشته برخی روزنامه های صربستان به عملیات نیروهای ویژه در شهر والیوو برای دستگیری مهم ترین جنایت کار جنگی صرب که در حال حاضر تحت تعقیب دادگاه بین المللی لاهه قرار دارد، اختصاص یافته بود.

تيتر يك روزنامه كورير

به نوشته روزنامه کوریر، چاپ بلگراد، نیروهای ویژه امنیتی صربستان چند شب قبل در جریان عملیاتی سری که بیش از ۱۰ ساعت به طول انجامیده، ضمن بازرسی کامل خانه و شرکت برادران ووییچ در شهر والیوو با نشانه هایی از حضور راتکو ملادیچ در این محل مواجه شدند.

علت انجام ناگهانی عملیات نیروهای ویژه صربستان در این مکان، ارتباطات سابق ژنرال صرب با برخی اعضا و مدیران شرکت مذکور اعلام شده است. به گفته مقامات امنیتی صربستان، یکی از حامیان اصلی ملادیچ در طول مدت زندگی پنهانی او، فرزند تاجرش دارکا بوده که با شرکت های تجاری بسیاری نیز در ارتباط است.

نیروهای ویژه صربستان در شهر والیوو

راسم لیائیچ، رئیس ستاد ارتباطات صربستان با دادگاه بین المللی لاهه نیز با اشاره به تشدید عملیات های تجسس برای یافتن سرنخ هایی از ژنرال سابق صرب، اعلام کرده که تمام امکانات دولتی برای دستگیری جنایت کاران جنگی بسیج شده به گونه ای که تا به امروز تعداد قابل توجهی از سمپات ها و حامیان ملادیچ دستگیر شده اند.

به گفته یکی از فرماندهان عملیات تجسس اخیر، در جریان بازرسی از منزل برادران ووییچ و در جریان بررسی کامل اسناد و مدارک کتبی، صوتی و تصویری موجود عکس هایی از دراگولیوب اویدانیچ و نبویشا پاوکوویچ از جنایت کاران جنگی سابق صرب به علاوه تصاویری از لوکا، برادر راتکو ملادیچ یافت شده که از ارتباط احتمالی مظنونان با این جنایت کار صرب حکایت دارد.

راتکو ملادیچ فرمانده نظامی صربهای بوسنی بود که در جریان جنگ بالکان (۱۹۹۲ - ۱۹۹۵) به دلیل محاصره سارایوو  و کشتار بیش از ۸۳۰۰ تن از مسلمانان بوسنیایی در شهر صربرنیتسا در ۱۱ جولای۱۹۹۵، از سوی دادگاه بین‌المللی جرائم جنگی لاهه تحت تعقیب است.

جستجو برای یافتن راتکو ملادیچ همچنان ادامه دارد.

لینک مطلب در خبرگزاری مهر (+)

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالكان

/حيات پيروان طريقت‌هاي صوفيه در بالكان ادامه دارد/

دراویش آلبانی

قلم سپید: پیروان طریقت های صوفیه در برخی کشورهای بالکان از جمله آلبانی و کوزوو بسیارند که رفاعیان و پیروان طریقت قادریه ( منسوب به شیخ عبدالقادر گیلانی) تنها بخشی از آن ها را تشکیل می دهند.

تصاویر این پست به یکی از مجالس ذکر! رفاعیان در آلبانی که از پیروان شیخ احمد رفاعی (۵۷۸- ۵۱۲ ه.ق ) هستند، اختصاص یافته است.

 بخش اعظم پیروان طریقت های صوفیه در بالکان با توجه به عدم بهره مندی از منابع اصیل اسلامی و شیوخ واقعی در بسیاری از موارد به انحراف کشیده شده اند.

شرب خمر یا عدم اقامه نماز از جمله عاداتی است که به رغم پایبندی به اصول ظاهری، در میان آن ها رواج دارد! 

علاقه و ارادت پیروان این طریقت ها به ائمه اطهار(عليهم السلام) به ویژه حضرت علی (ع) و امام حسین (ع) مثال زدنی است.

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

/دیوار نوشته ای در رومانی/

روز ضد فاشیزم

اغلب کشورهای غربی روز هفتم ماه نوامبر را به عنوان "روز ضد فاشیزم" می شناسند. بزرگداشت این روز در کشورهای اروپایی با توجه به ضربات و هزینه های سنگینی که در جریان جنگ جهانی اول و دوم متحمل شدند، اهمیتی ویژه دارد.

دیوار نوشته ای در کشور رومانی

دیوار نگاشته ای در بخارست، پایتخت رومانی

هفتم نوامبر سالروز حمله ارتش سرخ به نیروهای نازی است که نهایتا به شکست کامل نیروهای آلمانی و پایان جنگ جهانی دوم منجر شد.

فاشیسم یك نظريه سیاسی و نوعی نظام حکومتی خودكامه است که نخست بین سال های ۱۹۲۲ تا ۱۹۴۳ در ایتالیا و به وسیله "موسولینی" رهبری شد. فاشیسم از لحاظ نظری محصول توسعة نظری نژادباوری و امپرياليسم اروپايی بود، و از نظر اجتماعی محصول بحرانهای اقتصادی و اجتماعی پس از جنگ جهانی اول. ولی با شكست كلی آن در جنگ جهانی دوم، از اعتبار افتاد.

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

طعم خوش بلوط سرخ شده!

قلم سپید: مشغول مرور مطبوعات بالکان بودم که با روش سرخ کردن بلوط در بخش "زمان آزاد" روزنامه بلیتس مواجه شدم. گفتم جالب است شما هم بدانید که کشورهای اروپای شرقی به سبب وجود آب و هوای مرطوب شرایط مناسبی برای رشد درخت بلوط دارند.

بلوط روی شاخه

با پایان فصل تابستان و آغاز پائیز،  کوچه پس کوچه های شهرهای اروپایی مملو از بلوط هایی است که از درختان سر به فلک کشیده به زمین افتاده اند. نسبت وجود درختان بلوط در کوچه های اغلب شهرهای اروپای شرقی با میزان درختان چنار خیابان های تهران همخوانی دارد. پائیز در بسیاری از کوچه های اروپایی، به جای برگ ریزان، فصل بلوط ریزان است!

با سردتر شدن هوا، یکی از خوراکی هایی که در یخبندان چندین درجه زیر صفر این کشورها رونق می یابد، فروش بلوط داغ به رهگذران در خیابان های اصلی شهرهاست.

بلوط های سرخ شده

 فروشندگان بلوط سرخ شده که اغلب از اقشار فقیر هستند، همین بلوط های ریخته شده در خیابان ها را جمع کرده و در پیاده روها روی منقل های مخصوص، سرخ می کنند. پوسته بیرونی و چوبی بلوط در گرما ترک خورده و بخش خوراکی آن آشکار می شود.

بلوط های آماده (با پوسته ترک خورده) و گرم از سوی فروشنده در قیف های کاغدی که عمدتا از روزنامه های باطله روزهای قبل ساخته شده اند، قرار داده می شود و در دو قالب کوچک و بزرگ به رهگذران فروخته می شوند.

میل بفرمائید!

شبیه ترین مزه به طعم بلوط سرخ شده، طعم سیب زمینی سرخ شده خودمان در آتش است که قطعا با نمک بیشتر می چسبد!

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

/گزارشی از وضعیت مهاجران مسلمان در صربستان/

مناجات رومی ها!

قلم سپید: روزنامه نووستی، چاپ بلگراد با انتشار گزارشی تحت عنوان "رومی ها در نماز" به بررسی وضعیت مهاجران مسلمان در یکی از شهرهای صربستان پرداخته است.

نووستی می نویسد: « بیش از دو سال است که پیروان دین اسلام در شهر بئوچین واقع در منطقه وویوودینا (شمال صربستان) آئین های مذهبی خود را در مکان مخصوص به خود اجرا می کنند؛ آن ها امام خود را دارند و روزانه مراسم دینی شان را در این محل برگزار می نمایند. این مرکز مذهبی که ساخت آن از سال 1990 آغاز شده بود، دو سال گذشته به بهره برداری رسیده و از آن زمان روزانه پنج بار شاهد برگزاری مناجات و نماز مسلمانان است. »

مفتی مسجد بئوچین نمایی از مسجد بئوچین (البته بدون مناره)

این روزنامه صربی به کمک های مالی سفارت کشورمان در بلگراد جهت ساخت این مرکز اسلامی هم اشاره کرده و می افزاید: « هر چند بخشی از کمک های مالی برای ساخت این مرکز دینی از سوی سفارت ایران در صربستان تامین شده اما بخش عمده هزینه های آن نیز از سوی مراجع محلی و کمک های بیش از 1800مسلمان اهل بئوچین هزینه شده است؛ به هر حال این نکته که از سوی جماعت ارتدوکس های اسکن بئوچنی تمایل بسیاری برای ساخت کلیساهای جدید وجود دارد، به هیچ وجه مانعی برای ساخت مرکز اسلامی در این شهر محسوب نمی شود.»

نووستی در ادامه این گزارش گفتگو با مرصاد ایدوویچ، رئیس جماعت اسلامی بئوچین را می آورد و ادامه می دهد: « رئیس جماعت اسلامی بئوچین با اعلام رضایت از وضعیت معیشتی مسلمانان این شهر که در منطقه وویوودینا واقع شده، اعلام کرده است: "ما در اینجا بسیار آسوده و راحت هستیم؛ هیچ مشکلی با دیگر هموطنان مان نداشته و از هر گونه درگیری یا تنشی هم به دور هستیم."»

وی با اشاره به حضور قابل توجه جمعیت مسلمانان رومی در مراسم مذهبی بئوچین، افزوده است: «باید یادآوری کنم که ما در مرکز اسلامی مان با حضور قابل توجه رومی ها نیز مواجه هستیم؛ رومی هایی که پیروان دین اسلام هستند به راحتی در میان ما حاضر می شوند و در اینجا به هیچ وجه آن ها را به عنوان شهروند درجه دوم نگاه نمی کنند.»

سفیر و کارکنان سفارت ایران در مراسم افطار مسجد بئوچین دیدار مفتی بئوچین با نماینده سفیر آمریکا در صربستان

به نوشته این روزنامه چاپ بلگراد « هر چند قرار است این مرکز دینی نقش یک مسجد را برای مسلمانان بئوچین ایفا کند اما قرار نیست این مسجد مناره ای داشته باشد؛ با این حال ایدوویچ از پیگیری و تشدید تلاش ها برای جلب رضایت مقامات محلی جهت احداث مسجدی با مناره در این شهر خبر داده و گفته است: "امیدواریم بتوانیم با اضافه کردن یک مناره به این مجموعه، مسجدی واقعی را جهت حضور مسلمانان ایجاد نمائیم؛ ضمن آنکه تاسیس یک مدرسه اسلامی برای آموزش کودکان مان نیز در دستور کار ما قرار دارد."»

نووستی ادامه می دهد: « امام شهر بئوچین وضعیت مسلمانان این شهر را نمونه ای کامل و زیبا از آزادی عقیده، بیان و تسامح دانسته است.»

این روزنامه صربی در بخش پایانی گزارش خود در گفتگویی با یکی از مسلمانان رومی ساکن بئوچین به بررسی وضعیت آن ها پرداخته است. او در این گفتگو هر گونه وجود تبعیض میان صرب ها (ساکنان اصلی بئوچین) با رومی ها را رد کرده و تاکید می کند: « ما مرکز دینی بئوچین را خودمان ساخته ایم و هیچ کس هم در این شهر با این مسئله مخالفتی ندارد؛ در بئوچین هیچ کس مخالف این نیست که ما (رومی ها) هم مسجد و محلی برای عبادت داشته باشیم؛ ما در واقع بئوچینی هستیم. اینجا متولد شده ایم، رشد کرده ایم و به مدرسه رفته ایم. مردم هم اینگونه به ما نگاه می کنند.»

****

رومی ها(ROMI) در واقع مهاجران سرزمین هندوستان هستند که در اوایل قرن دهم میلادی سرزمین خود را ترک گفته و امروز در سراسر جهان به ویژه کشورهای اروپایی پراکنده اند.

مهاجرت رمی ها / نقاشی متعلق به قرن نوزدهم میلادی

مجموع جمعیت رومی های مهاجر رقمی بالغ بر یک میلیون و 552 نفر هستند که از این تعداد 250 هزار نفر در کشور رومانی، 231 هزار نفر در بلغارستان، 207 هزار نفر در چک، 150 هزار نفر در صربستان و مونته نگرو، 150 هزار نفر در روسیه، 117 هزار نفر در ایران و مابقی در کشورهای اسلوونی، آلمان، مقدونیه، اسپانیا، ترکیه، افغانستان، کانادا، فرانسه، سوریه، لهستان، ایرلند، آلمان و استرالیا ساکن شده اند.

رومی ها از نظر مذهبی رویه یکسانی ندارند اما می توان در مجموع آن ها را به پیروان دو دین اسلام و مسیحیت ارتدوکس تقسیم بندی نمود.

رومی ها در صربستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه بالکان عمدتا به "سیگانی ها" شهرت دارند که البته عنوانی تحقیر آمیز برایشان محسوب می شود.

رمی ها در بالکان

حضور آن ها در کشورهای حوزه بالکان، نسبتا چشم گیر است ولی به جهت ماهیت مشاغلی که عمدتا مهاجران به آن رو می آورند، به کارهای درجه اول و حساس مشغول نیستند! امور خدماتی، دست فروشی و گاه نوازندگی خیابانی از جمله مشاغلی است که رومی های بالکان با آن ارتزاق می کنند.

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالكان

ارتدكس‌ها و روز مردگان

قلم سپيد: اول نوامبر در تقويم مذهبي ارتدوكس‌ها "روز مردگان" است؛ روزي كه مسيحيان با حضور بر مزار گذشتگان خود، ضمن گراميداشت ياد و خاطره آنان برايشان طلب غفران مي‌نمايند.

قبرستان ميروگوي - زاگرب - كرواسي / عكس از يوتارني ليست

رسم است كه ارتدوكس‌ها در اين روز با بردن شمع در ظروفي مخصوص به نام روژه (كه به سبب شباهت ظاهري اش با گل رز به اين نام خوانده مي‌شود) در اين مراسم شركت كنند.

قبرستان ميروگوي - زاگرب

عكس هاي اين پست به بزرگداشت اين مراسم در قبرستان ميروگوي زاگرب، پايتخت كرواسي مربوط است كه يكي از زيباترين گورستان‌هاي اروپا محسوب مي‌شود.

نمايي ديگر از قبرستان ميروگوي

وجود آثار هنري از جمله تنديس‌هاي مختلف مذهبي - مفهومي در كنار طبيعت زيباي ميروگوي از ديگر خصوصيات اين قبرستان است كه آن را به پاركي زيبا و به بيان ديگر يك گالري آزاد هنري تبديل كرده است. 

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

نودمین سالگرد آزادی بلگراد در جنگ جهانی اول

قلم سپید: نودمین سالگرد آزادسازی بلگراد، پایتخت یوگوسلاوی سابق که در جریان جنگ جهانی اول به  اشغال نیروهای ارتش اتریش درآمده بود، برگزار شد.

عکس از B92

در این مراسم که در قبرستان جدید شهر بلگراد و با حضور تعدادی از وزرا و مقامات شهری پایتخت صربستان برگزار شد، ضمن غبارروبی از یادمان آزادی بلگراد در جنگ جهانی اول، یاد و خاطره قربانیان تجاوز نظامی اتریش به یوگوسلاوی گرامی داشته شد.

پس از اعلان جنگ اتریش و مجارستان در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴، بلگراد به اشغال نیروهای مهاجم درآمد اما پس از وقوع درگیری های مکرر، سرانجام این شهر در تاریخ سوم نوامبر ۱۹۱۸ به طور کامل آزاد شد.

قلمرو پادشاهی یوگوسلاوی

چند هفته بعد، در روز اول دسامبر همان سال، پادشاهی یوگوسلاوی ( متشکل از صرب ها، کروات ها و اسلوونیایی ها ) تاسیس شد. پادشاهی یوگوسلاوی، تنها حکومت پادشاهی در منطقه بالکان بود که از پایان جنگ جهانی اول تا آغاز جنگ جهانی دوم (سوم اکتبر ۱۹۲۹) در این منطقه حکومت کرد.

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

/خودروهای ایرانی به صربستان رسیدند/

"لیموزین ایرانی" در راه بالکان

قلم سپید: روزنامه الو (ALO) چاپ بلگراد با اشاره به سفر اخیر هیات تجاری کشورمان به صربستان و مونته نگرو از انجام مذاکراتی بین مقامات اقتصادی این کشور با مسئولان شرکت ایران خودرو جهت انجام عملیات صادرات خوردوهای ایرانی به صربستان خبر داده است.

این روزنامه صربی که سمند را "لیموزین ایرانی" نامیده، در این باره نوشته است: چند روز گذشته و در جریان سفر هیات اقتصادی ایران به صربستان که مسئولان شرکت بزرگ "ایران خودرو" نیز در میان آنان حضور داشته اند، مذاکراتی در خصوص صادرات خودروهای ایرانی به کشور ما (صربستان) انجام شده که در صورت تحقق، حضور خودروهای ایرانی در منطقه بالکان را موجب خواهد شد.

الو می افزاید: سخن در این خصوص به خودرویی با عنوان "سمند" مرتبط است که در چهار کلاس سمند عادی، ال ایکس، سورن و سریر تولید شده است.

عکس از روزنامه ALO

به نوشته این روزنامه صربی جدیدترین ابتکار مربوط به این خودرو تولید آن در دو نوع زنانه و مردانه است که نوع زنانه آن دارای امکاناتی ویژه برای بانوان خانه دار می باشد. سمند علاوه بر این دارای امکانات جانبی قابل توجهی از جمله امکان پخش فیلم، انجام بازی های رایانه ای برای سرنشینان و برخی امکانات رفاهی دیگر است.

الو اینگونه ادامه داده است: "سمند" در واقع خودرویی با شباهت ظاهری خودروی لیموزین بوده و حداکثر سرعت آن در حدود 185 کیلومتر در ساعت است؛ آرم سمند را نیز تصویر سر یک اسب تشکیل داده است. به گفته برخی مسئولان اقتصادی صربستان، قیمت این خودروی ایرانی برای کاربران صرب، مقرون به صرفه خواهد بود.

زوریتسا یکیچ، از مسئولان اتاق بازرگانی صربستان در گفتگو با این روزنامه ضمن اعلام خبر مذکور گفته است که کارخانه ایران خودرو سابق بر این به تولید و مونتاژ خودروی پژو شهرت داشته و اکنون در دو کشور سوریه و ونزوئلا نیز شعباتی دارد.

 این مسئول اتاق بازرگانی صربستان از تمایل مقامات ایرانی برای گفتگو با صربستان در این خصوص خبر داده اما یادآور شده است که هیات ایرانی در جریان سفر اخیرش به بلگراد فرصت مذاکره جزئی در این خصوص با مقامات صرب و شرکت های تجاری این کشور را نیافته است.

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

گزارشی از تنها مسجد پایتخت صربستان

مسجد بایراکلی بلگراد

به نظرم سال ۸۰ یا ۸۱ بود که گزارشی از "مسجد بایراکلی" تهیه کرده و از بلگراد برای مجله مسجد که به طور تخصصی به مسائل مربوط به مساجد می پردازد، ارسال کردم.

تصویری از مسجد بایراکلی بلگراد

به طور اتفاقی اسکن صفحات همان گزارش را در پایگاه اینترنتی مرکز رسیدگی به امور مساجد پیدا کردم که مطالعه اش بی فایده نخواهد بود.

صفحه اول گزارش (+)

صفحه دوم گزارش (+)

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

/ایران - صربستان یک گام به پیش/

نهاوندیان در بلگراد

قلم سپید: محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران که برای شرکت در همایش فرصت‌های تجاری و سرمایه ‌گذاری ایران در صربستان، عازم بلگراد شده، در دیدار با همتای صرب خود،  تفاهم نامه توسعه همکاری های متقابل را امضا کرد.

به نوشته روزنامه سراسری بیزنس که انتشار تخصصی اخبار اقتصادی منطقه بالکان را بر عهده دارد، نهاوندیان در دیدار با  میلوش بوگارین، رئیس اتاق بازرگانی صربستان از آمادگی تهران برای گسترش مناسبات اقتصادی با بلگراد البته بدون دخالت مجامع بین المللی خبر داده است.

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی صربستان در توافق نامه امضا شده اخیر بین نهاوندیان و همتای صرب او، منحنی روابط اقتصادی ایران و صربستان روندی صعودی خواهد یافت و رشدی روز افزون در هر سال نسبت به سال گذشته در این عرصه در دستور کار بخش های اقتصادی دو کشور قرار می گیرد.

محمد نهاوندیان و میلوش بوگارین / عکس از روزنامه بیزنس

به گزارش این روزنامه صربی، در همین حال سید مرتضی میرحیدری، سفیر ایران در صربستان در نشستی که اخیرا در بلگراد برگزار شده با اعلام تشدید فعالیت های سفارت خانه متبوعش در خصوص روابط دو جانبه تهران – بلگراد، از تسریع روند صدور ویزا برای متقاضیان سفر به جمهوری اسلامی ایران خبر داده است.

بر اساس این گزارش، محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران هم با تاکید بر لزوم برقراری روابط مستقیم بین ایران و صربستان، گفت: کشورهای ما باید روابط اقتصادی خود را به طور مستقیم و نه با واسطه بانک جهانی تنظیم نمایند؛ به اعتقاد ما اینکه سیستم های بانکی دو کشور با یکدیگر ارتباطی مستقیم برقرار نمایند، امری بسیار مثبت است و در همین زمینه ما به طور جدی از حضور هر یک از بانک های صربی در ایران حمایت می کنیم؛ وقتی شرایط نامساعد اقتصاد جهانی را شاهد هستیم، چه لزومی به وجود واسطه در برقراری این روابط است.

میلوش بوگارین، رئیس اتاق بازرگانی صربستان نیز در دیدار خود با نهاوندیان ضمن اعلام نیاز کشورش به نقت و صنایع پتروشیمی ایران، گفت: در صربستان هم علاقه و هم نیاز به صنعت ایران در این زمینه وجود دارد که با توجه به جایگاه ویژه کشور شما (ایران) در اوپک، امیدواریم همکاری های لازم دو کشور در این زمینه به گونه ای مناسب ساماندهی شود.

به نوشته روزنامه بیزنس، چاپ بلگراد در حالی که میزان مناسبات تجاری ایران و صربستان در سال گذشته رقمی بالغ بر 7/22 میلیون دلار بوده، این میزان در 9 ماه اخیر سال جاری به رقمی در حدود 7/38 میلیون دلار رسیده است. اوج مناسبات تجاری ایران با این کشور به سال 1990 و رقم 5/189 میلیون دلار در دوران یوگوسلاوی سابق مربوط می شود که نفت ایران به طور مستقیم در اختیار یوگوسلاوی قرار می گرفته است.

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالكان

/اختلافات مسلمانان بالکان همچنان باقی است/

ابقاي رئيس العماي صربستان

قلم سپيد: روز گذشته و در جريان برگزاري انتخابات مجلس اعلاي مسلمانان صربستان (مشيخت) در شهر نووي پازار، آدم زيكليچ در سمت رئيس جامعه اسلامي اين كشور ابقا شد.

بر اساس گزارش مطبوعات منطقه بالكان، افندي محمد يوسف اسپاهيچ، كه به عنوان جانشين پدرش به عنوان مفتي صربستان و امام جماعت شهر بلگراد شناخته مي‌شود در سخناني با اشاره به انتخاب مجدد زيكليچ به عنوان رئيس العلماي صربستان، گفت: با توجه به كارنامه مثبت عملكرد زيكليچ و رضايت جامعه اسلامي صربستان از اقدامات او در شرايط حساس جهان اسلام، انتخاب مجددش به عنوان رئيس العلماي مشيخت اسلامي صربستان تائيد شده است.

عكس از روزنامه گلاس - چاپ بلگراد

زيكليچ و يوسف اسپاهيچ در مسجد بلگراد

زيكليچ در نخستين سخنان خود پس از انتخاب مجدد به عنوان رئيس العلماي جامعه اسلامي صربستان با تاكيد بر لزوم تداوم تعامل اديان مختلف در منطقه بالكان اظهار داشت: امروز مسلمانان در صربستان، شهروند درجه دوم محسوب نمي‌شوند و همچون ساير هموطنان خود با آزادي تمام زندگي مي‌كنند.

وي همچنين با ابراز تاسف از ضعف رابطه جامعه اسلامي بوسني و هرزگوين با مسلمانان صربستان، بر لزوم تعميق مناسبات جريانات اسلامي منطقه بالكان تاكيد كرد.

او كه پس از تصميم شوراي عالي جامعه اسلامي صربستان در خصوص بركناري معمر زوكورليچ از سمت رييس العلمايي جامعه اسلامي صربستان و انتصابش در اين سمت از جمله منتقدان جدي رفتارهاي زوكورليچ محسوب مي‌شود، همچنين در سخنانش به ماجراي تعطيلي مسجد  "آلتون عالم" در شهر نووي پازار اشاره كرد و بدون اشاره مستقيم به نام رئيس العلماي سابق صربستان، اظهار داشت: عامل تعطيلي مسجد "آلتون عالم" كه از قرن 16 همواره فعال بوده، در آغاز قرن 21 دولت صربستان نبوده بلكه در اين ميان رد پاي يك شخص قابل رويت است كه همواره روحيات ديني ما را به بازي گرفته است!

معمر زوكورليچ

جريان تعطيلي مسجد "آلتون عالم" كه به بيست و پنجم آبان ماه سال گذشته باز مي‌گردد، باعث تشديد اختلافات پيروان دو جامعه اسلامي صربستان در بلگراد و نووي و وقوع درگيري‌هايي در شهر مسلمان‌ نشين "نووي پازار" شد كه به مجروح شدن تعدادي از مسلمانان اين منطقه نيز انجاميد.

رسانه‌هاي منطقه بالكان از جمله روزنامه های پلیتیکا، گلاس یاونوستی، داناس، نووستی، کوریر و پایگاه های اطلاعاتی چون موندو، رادیو تلوزیون صربستان و B92 از جمله رسانه هایی بودند که ضمن انعكاس گسترده مواضع جديد زيكليچ، به پوشش كامل اخبار مربوط به ابقاي رئيس العلماي صربستان پرداختند.

> صحنه ای از درگیری های مسجد آلتون عالم (+)

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

امروز با بالکان

/دوگانگی دیپلماتیک ایران در قبال استقلال کوزوو/

بلگراد از تهران تقدیر کرد!

قلم سپید: در حال مرور مطبوعات بالکان بودم که با اظهار نظر جالب رئیس مجلس صربستان در دیدار با سفیر ایران در بلگراد مواجه شدم که از آنچه موضع تهران در حمایت از کشورش در خصوص استقلال کوزوو خوانده، قدردانی کرده بود!

این در حالی است که تهران هنوز موضع رسمی خود در قبال استقلال کوزوو را اعلام نکرده است.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه تلوزیونی استودیو B، سید مرتضی میرحیدری، سفیر ایران در صربستان و اسلاویتسا جوکیچ دیانوویچ، رئیس مجلس این کشور ضمن گفتگو با یکدیگر بر لزوم تعمیق مناسبات پارلمانی دو کشور تاکید کردند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی مجلس صربستان که این شبکه تلوزیونی به انتشار آن پرداخته، جوکیچ دیانوویچ و میرحیدری در این دیدار ضمن بررسی راهکارهای گسترش مناسبات پارلمانی دو کشور، تشکیل گروه دوستی پارلمانی، برقراری سفرهای متقابل نمایندگان مجلس دو کشور و تداوم رایزنی های دو مجلس ایران و صربستان را از جمله راهکارهای این مسئله برشمردند.

سفیر ایران در صربستان نیز در این دیدار با تاکید بر لزوم شکل گیری فصل جدیدی از همکاری های پارلمانی بین دو کشور ایران و صربستان، تحقق این امر را موجب تقویت مناسبات دو جانبه تهران - بلگراد در ابعاد مختلفش دانست.

جشن استقلال کوزوو

میرحیدری با اشاره به دیدارهای متقابل انجام شده مقامات و کارشناسان اقتصادی دو کشور، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط با صربستان هیچ محدودیتی نداشته و برای گسترش روابط دو جانبه با این کشور در تمام ابعاد آمادگی کامل دارد، ضمن آنکه ما معتقدیم گسترش این روابط در خدمت منافع ملی دو کشور نیز خواهد بود.

رئیس مجلس صربستان از موضع حمایت آمیز ایران از کشورش در جریان قطعنامه ای که بلگراد را به پذیرش استقلال کوزوو ملزم می ساخت، قدردانی کرد و گفت: موضع ایران در خصوص استقلال کوزوو، نقطه عطف سیاسی در عرصه مناسبات دو کشور محسوب می شود که بی شک به سود آینده روابط تهران - بلگراد خواهد بود.

آخرین موضع رسمی مقامات کشورمان در خصوص استقلال کوزوو، به اعلام نظر سید محمد علی حسینی، سخنگوی سابق وزارت خارجه در تاریخ ۲۶ اسفندماه سال گذشته باز می گردد که در آن زمان وعده داده شد موضع نهایی ایران در این باره به زودی اعلام می شود.

حسینی در خصوص موضع نهایی ایران در خصوص استقلال کوزوو، گفته بود: "در این باره از زمانی که اعلام مواضع آغاز شده است شاهد اختلاف نظرها و تنش های بسیاری بوده ایم که در این شرایط بسیاری ازکشورها نیز ضمن بررسی زوایای مختلف این اقدام (استقلال کوزوو) آثار مختلف آن بر منطقه بالکان را مورد توجه قرار داده و عجله ای برای اعلام موضوع در این خصوص ندارند که ما نیز در این رابطه پس از بررسی مسائل لازم موضع نهایی خود را اعلام می کنیم."

با توجه به حساسیت های جاری در منطقه بالکان و مسائلی از جمله حمایت قاطع واشنگتن از استقلال کوزوو از سویی و مخالفت قاطع کشورهایی چون روسیه با این مسئله از دیگر سو، به نظر می رسد دستگاه دیپلماسی ایران در خصوص به رسمیت شناختن استقلال کوزوو، با نوعی دوگانگی در عمل مواجه شده که اعلام نهایی موضع تهران در این باره را تا زمانی نامشخص به تعویق انداخته است.

> موضع جدید سخنگوی وزارت خارجه درباره این خبر (+)

لینک مطلب (البته با کمی تفاوت) در خبرگزاری مهر

!! نوشته شده توسط حامد وفايي | | •

RSS